porselen demlik 46.çay saati etkinliği için pişi

2009-10-24 14:14:00arkadaşım http://nurmutfakta.blogcu.com/  46.porselen demlik çay  saati  etkinliğine kimilerimiz kızarmış hamur dediği ama denizlimizde   pişi dediğimiz  tarif ile katılmak istiyorum. tarife gelince kolaymı kolay çoğumuzun evlerinde yapılan   ,  bazılarımızında aklına getiremediği  için yapımına ara verdiği bir o kadar  lezzetli, çayın yanında  çok güzel  yenebilen   ,misafirlerimizin beğenmeme gibi şansı nın olmadığı bir lezzet.  
malzemeleri

kişi sayısına göre az veya çok yapılabilir.
1 kğ un

bir tatlı kaşığı tuz

bir maya ( yeşil poşette olan)

unumuzun içine tuz ve mayanın tamamını koyup , ılık su ile yoğuruyoruz. hamurumuzun kabarmasını bekliyoruz. hamur kabımızın ağzına kadar kabardığında , masa veya tezgahımızı unlayıp  küçük küçük bezeler yapıyoruz. ve bu bezeleri oklava ile yuvarlak veya oval açıyoruz. çok ince olmasın. sonra derin bir tencerede tenceremizin yarısına kadar yağ koyup  kızgın yağda kızartıyoruz. pişilerimiz pofuduk pofuduk kabarıyor. yanında peynir,domates,tere roka,maydonoz, ve deeeee güzel demlenmiş çayyyy   afiyetler olsun.

-PİŞİMİZİN POFUDUK OLMASI  İÇİN : bol yağda kızartılması  GEREKİYOR. bezeler yağın  dibine çökünce  kabarıyor. ayrıca elde  şekil verilirse kabarmıyor. mutlaka oklava ile açmak gerekiyor.

0
0
0
Yorum Yaz